Odcisk (nagniotek) to zmiana hiperkeratyczna posiadająca rdzeń/korzeń sięgająca w głębsze warstwy skóry unaczynionej i unerwionej. To okrągłe, żółtawe zgrubienie skóry umiejscowione zazwyczaj nad kostnymi częściami palców lub między palcami. Może też przybierać kolor czerwony, gdy zostanie podrażnione lub dojdzie do rozwoju stanu zapalnego. Utrudnia chodzenie i powoduje dużą bolesność uciskając okoliczne unerwione tkanki. Odcisk czasami może być mylony z brodawką wirusową lub modzelem.

Najczęstsze przyczyny powstawania odcisków
- noszenie niewygodnego lub zbyt ciasnego obuwia
- nieprawidłowy chód
- zaburzenia budowy stopy np.: nachodzące na siebie palce
- podłoże chorobowe np.: nadciśnienie, cukrzyca, reumatyzm, choroby tarczycy
- wady postawy np.: płaskostopie
- zaburzenia w ukrwieniu kończyn dolnych
- wrastające paznokcie
Leczenie odcisków
- Usuwanie odcisków wykonuje się za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut. Specjalista podolog w bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwa zrogowaciałe treści bez ingerencji w okoliczne tkanki.
- Niestety odciski mają tendencje do nawracania, dlatego podczas wizyty podolog edukuje Pacjenta w zakresie doboru odpowiednich ortez odciążających, doboru właściwego obuwia, wkładek i preparatów pielęgnacyjnych minimalizujących wystąpienie podobnych zmian w przyszłości. Podstawą leczenia odcisków jest profilaktyka.
Czy usuwanie odcisków-nagniotków jest bolesne ?
Zabieg usuwania odcisków / nagniotków jest całkowicie bezbolesny gdyż usuwa się tylko i wyłącznie martwe treści – zgrogowacenia – znajdujące się na powierzchni skóry. Zabieg wykonywany jest bez ingerencji w głąb tkanki jednakże jeśli występuje obrzęk, zaczerwienienie lub stan zapalny okalających unerwionych i unaczynionych tkanek usuwanie zmian podczas zabiegu może sprawiać Pacjentowi dyskomfort. Bardzo ważne jest aby przyjść do gabinetu w wygodnym obuwiu. Przed wizytą niewskazane jest stosowanie jakichkolowiek preparatów aptecznych, płynów, maści a także moczenie stóp. W zależności od wielkości i umiejscowienia zmiany miejsce po usunięciu odcisku może być zaopatrzone w odciążenie lub ortozę. Istotnym elementem w terapii usuwania odcisków jest eliminacja przyczyn ich powstawania.
Należy pamiętać o:
- noszeniu wygodnego, nieuciskającego obuwia
- noszeniu ortoz ochronnych, odciążeń lub indywidualnych wkładek
- właściwej pielęgnacji skóry
- regularnych wizytach u gabinecie podologicznym
Osoby z cukrzycą oraz zaburzeniami krążenia nie powinny samodzielnie leczyć odcisków. Takie próby mogą się skończyć powstaniem głębokiej, niegojącej się rany przechodzącej w owrzodzenie, co w skrajnych przypadkach może skutkować amputacją stopy.
